Postavit týpí je jedna věc (a netrvá to krátce), druhá věc je zařízení interiéru.

Nejprve bylo potřeba připravit spaní. Letiště z chvojí je fajn, ale aby nocležníci neodcestovali se spacákem do ohnište, bylo potřeba zhotovit dřevěné lavičky, na kterých se sedí okolo ohniště a současně oddělí spaní od zbytku týpí. Na fotce je i vidět, jak na dobu naší nepřítomnosti, zvedáme linink, aby týpí trochu větralo.

letiste a lavickypohovka

Potom přisla na řadu postel, sedačka a pohovka. Postel i pohovka jsou vypleteny sáňkovacím popruhem. Varianta sezení bez popruhů je dost tvrdá a přestěhovali jsme ji k venkovnímu stolu.

kreslobedly

Věci máme uložené v bednách. Jednu si Anežka vyrobila na indiánském táboře ze sololitu. Malé děti ji o prázdninách opravovaly. Druhá je stará vojenská jen nově pomalovaná a na na jídlo a balené potraviny máme ty šedé s víkem.

bednaBedny

Nože je dobré mít v pouzdrech. Všechny jsem ušila z kůže a ozdobila.

nuznuz

Líbí se nám i různé kožené váčky, taštičky, které zdobíme korálkovou výšivkou nebo korálkovými pásy z koralkového stavu.

Kožená taška zdobená korálkovými pásy z korálkového stavu.váček

Při sezení je pohodlnější si opřít záda. Proto jsem začla schánět vrbové a lískové pruty na indiánskou lenošku. Vyšší sezení s proutkovým opěradlem a sedákem, doplněným ovčí kožešinou. Na indiánské proutkové posteli dělám už rok. Nemoc mi bohužel na nějaký čas znemožnila v práci pokračovat. Nasbírala jsem dostatečné množství vrbových prutů, které jsem zbavila kůry a spletla je do roštu. Ten je zpevněný barvenými plátěnými pásy a po strachách černým dyftýnem.

lenoskazidle

Zelené celty na zemi jsou duležité jako ochrana spacáků proti vlhosti a hlíně, ale barevné koberečky tkané na kolíkovém stavu v indiánských barvách a vzorech dodají interiéru útulnost.

kobereckyLátková taška s korálkovým pásem z korálkového stavu.

Protože se věci nejčastěji zavěšují na lining a neválejí se na zemi, ušila jsem látkovou tasku, na kterou jsem přišila korálkový pás, který udělala Anežka. A aby šlo cokoliv pověsit, bylo potřeba vyřezat spoustu háčků, které jsem přivázala ke špagátu, na kterém je lining.

Malý kapsář chceme nahradit novým velkým, kam se bude moct dávat např. i často používané nádobí.

Do každého týpí patří i lapač snů. Jeden mám přímo z Ameriky od jednoho Mexického misionáře, žijícího dlouho v Čechách.

K lukostřelbě patří kromě luku a šípů i toulec. Ten jsem ušila z kůže a zpevnila bambusovou tyčkou.

lukostrelbatoulec

Z oblečení mám v zimně nejraději kožešinovou sukni z králíka, kterou jsem došila z nějakého historického polotovaru a vyrobila jsem k ní kožený pásek, který je malovaný indiánskými vzory. Celoročně úplně nejpoužívanějsí  je ale vesta s králičích kůží.

Na ozdobu vlastní osoby máme i nějaké korále navlecene z přírodních nabarvených korálků z Ekvádoru, co nám přivezl před několika lety Cyril.

suknevesta

Poslední novinkou letošního podzimu je foukátko. Je to dutá bezinková tyčka, která je výborná na rozfoukání ohně ze žhavých uhlíků a navíc je i hezkým dokoračním prvkem.

foukatko