Letos začátkem léta se nám podařilo najít pěkné místo na znovu postavení našeho sedmimetrového teepee v Beztahově u Votic na České Sibiři.

Beztahovrybník

Je to malá vesnička na konci silnice. Za námi už je jen statek Voleveč s koňmi. Máme k dispozici oplocenou zahradu 2000m2, která spíš připomíná les (či džungli). Dvacet let se jí nikdo nevěnoval, tak podle toho vypadala. S majitelem Hačavou a dalšími kamarády jsme už motorovou pilou a křovinořezem upravili cca 1/3 pozemku. Petr je velmi ochotný a hlavně šikovný, kromě posekání části zahrady a prořezání několik stromů nám třeba vytvořil praktický přístřešek pro chemické WC, které tam dovezl. Také se pokoušel opravit studnu, která je na pozemku, ale to se zatím úplně nepovedlo. Dokonce nejbližší sousedi, milí lidé, kteří tam mají chatu, jsou také z Jižního Města.

     V polovině června jsme za pomoci kamarádů teepee postavili. Před tím, bylo ale zapotřebí vyrobit několik týpíovek: základní trojnohu a potom dvě chlopňovky, čehož se ujal Cyril. Ostatní mohou být naše původní skládací. Horní část teepee jsme letos na velikonoce u mojí kamarádky i namalovali, zbytek teprve na malbu čeká.

stavěnístavěníTeepeevečerní teepee

Každý víkend, který jsme tam byli, jsme se věnovali buď ořezávání suchých větví, aby se dalo chodit po pozemku vzpříměně a potom jejich porcování na správnou délku na vnitřní ohniště, a hlavně také výrobě vnitřního vybavení do teepee. Cyril si vyrobil krásné křeslo a ja s Anežkou jsme podle rad Cyrila vyrobily postel. A potom i s Berinkou jsme postupně dělaly i lavičky na sezení a odkládání věcí. Anežku, ale i Berinku práce s pilou či sekyrou baví a tak hodně pomáhaji. Okolo ohniště v teepee jsme dali velké žulové kostky (z bývalých základů skleníku), které se ohněm krásně nahřejí a potom ještě dlouho samy hřejí. Dobře se na nich i suší dřevo.

postel

letištěkřeslo

     Do teepee také patří různé věci jako je sekyra, nůž, tašky, váčky na talismany, lukostřelecké vybavení, či oblečení a ozdoby. (Další fotky jsou v galerii na konci tohoto článku.) Na kolíkovém stavu jsem utkala z nabatikovaných pruhů látky několik koberečků. Anežka také přizpívá svými indiánskými výrobky z táborů. Například její malovaná dřevěná bedna na věci je praktická věc.

010IMG_3471lrpouzdronožetoulec

     První týden letních prázdnin jsem v teepee a jeho okolí strávila s Anežkou a Berinkou. Na 24 hodin za námi dorazili i dva kluci od Berinky ze školky s maminkou. Povedlo se nám získat od majitele blízké louky celý balík sena, do kterého jsme nejprve na louce stříleli, když najednou přijely dva stroje a začaly postupně všechny balíky sbírat. Tak jsem ten náš obsadili a čekali, jak se situace vyvine. Nakonec jsem byla úspěšná a vyjednala s řidičem odkoupení a odvoz k naší zahradě. Večer nám ho nakonec jeden hodný místňák pomohl přestěhovat až na zahradu. Ostatní balíky už jsou ve stodolách ..., ale my budeme moct střílet na zahradě a ještě bude dost sena pro naše morčata. Také jsme podnikli velký výlet k rybníku Pilař, kde je unikátní starý mlýn, prozkoumali jsme okolí lomu - štěrkovny u Beztahova (dokonce jsme i slyšeli odstřel, při kterém se zachvěla zem). A objevili jsme nedaleké krásné skalní jezírko s čistou vodou. Rozrostlá i když teď už vhodně seřezaná jabloň upřestřed upravené části zahrady jsme určili na lanové hrátky, takže na ní budejeme různé lanové překážky.

první pokusyštěrkovna

     V půlce července tam s námi strávili část víkendu moje kamarádka s rodinou, (u kterých jsme měli teepee postavené v roce 2011). V neděli jsem se potom pustila do likvidace zbylých pořezaných lískových větví a hrabání letité vrstvy listí. Jako odpočinek jsem i s Berinkou vyráběla z větví osiky háčky na zavěšování různých potřebných i ozdobných věcí na lining uvnitř teepee. Cyril nařezal velkou haldu dříví na topení. Minule jsme se seznámili se sousedem včelařem, (mimochodem jeho med je moc dobrý) a byl tak hodný, že opravil na návsi studnu, kam jsme si hned došli pro užitkovou vodu. Začaly nás omezovat mladí sršni, kteří si udělali hnízdo na čelní stěně boudy. A ještě v neděli odpoledne Cyril prožil větší šok, když se v plechovce se siderem políbil se sršněm. Před odjezdem jsme museli zvednout spodní část liningu, aby se vyvětrala vlhkost.

vyřezávámeCyril

     Další víkend jsem jela do teepee sama s Berinkou, Anežka trénuje už druhý týden lukostřelbu na táboře. Soused včelař si v pátek večer poradil s hnízdem sršnů, takže můžeme klidně vegetovat. A po dokončení úklidu našeho střeleckého plácku jsme se konečně pustili do trénování střelby. K našemu překvapení jsme zjistili, že i v Beztahově jsou nadšenci do lukostřelby a byli jsme pozváni do jejich Votické střelnice. Zavěšná hamaka slouží k odpočinku i zábavě dětí. Já se z ní kochám úchvatným pohledem na vzrostlé břízy, pod kterými dokonce vyrostly dva klouzci. V sobotu večer za námi přijel z Prahy Cyril na kole. V neděli dopoledne jsme vylaďovali kvůli dešti drenáž okolo teepee.

stříleníbřízy

     Pokaždé také prozkoumáváme okolí zahrady. Objevili jsme Beztahovské dětské hřiště, které je hned vedle fotbalového, kde se hraje každou neděli, zkratku na vlakové nádraží, (i když jsme sem vlakem nakonec ještě nikdy nejeli), restauraci U Modré kočky, což je jediná hospoda, kde se zatím ve Voticích vaří, vyzkoušeli jsme koupaliště - požární nádrž s vlastní čističkou, a když zrovna byla U Modré Kočky svatba a obsluha jaksi nestíhala, objevili jsme druhou hospodu Na vyhlídce, kde je majitelem spolužák syna jednoho našeho známého. Židle tam byla křesla z Hiltonu a vařit začne na podzim. Tak hned sondoval, co bychom si dali, kdybychom tam zase zavítali. Tentokrát nám ale nabídl jen utopence a nakládaný hermelín.

        Pro ty, kteří ještě nemají dost fotek z našeho teepee je tady odkaz: album google.