29.12.2011

Přeplněným autem vyjíždíme po deváté hodině ráno směr Světice, kde ještě musíme naložit na střechu osmimetrové teepeeovky metrákové hmotnosti. Aspoň že jsou v rozložené čtyřmetrové podobě. Naložení se  zdařilo, takže můžeme vyrazit do Perštejna pod Krušnými horami. Před polednem jsme na místě, první dorazivší Vševěd už pracuje na shromažďování zásob dřeva na topení. My zjišťujeme, že zmizela hromada chvojí a dřeva, kterou Cyril minule  připravil na místě, kde budeme stavit teepee. No nic, jen musíme trochu víc máknout. Za chvíli přijíždí i Lucie s dětma a Soňou s Jednou. Takže jsme všichni. Cyrilovi se hned daří všechny zaměstnat při stavbě teepee. Taky já se připojuji a držím jednu postavenou teepeeovku, než kužel Cyril nahoře pořádně sváže. Musí to několikrát oběhnout a dožaduje se koně, na kterém v této fázi stavby jezdili indiáni. Nakonec se provaz přikolíkoval k zemi a my si můžeme oddechnout. Protože na vaření oběda není čas, servíruji aspoň studenou svačinu - karbanátky s chlebem a hořčicí. Všichni se rychle natláskli a můžeme pokračovat. Všichni dospělí se vrhají na těžší úkol, než je postavit z tyčí kužel a to na jeho opláštění. První pokus se díky silnému větru nezdařil, tyč s navázanou plachtou padá vedle kuželu a Soňa končí na zemi. Druhý pokus už byl úspěšný.

03_IMG_0360u 09_IMG_0389u

To ale už sleduju skrz stromy přes dolík z okna chaty, kde mám zamluvenou postel já. Taky jsem ji hned vyzkoušela a trochu se prospala. Když dorazí děda Lebeda, díky jemuž tady smíme teepee stavit, jdeme se spolu podívat, jak práce pokračují. Dokonce se i s pomocí připojuje ke složitému úkolu napíchnout teepeeovku do otvoru v horní kouřové části teepee. Anežka se už těší na Ludmilu, takže ji potom odvádím dolů do chaty, kde se ohřeje, usuší i nají. Na spaní ji ale už odvádím zpátky do již zakouřeného teepee. Dřevo je totiž mokré. Když se mi podaří s velkou námahou (kvůli velkému bříšku s 26ti týdenní Betou) proplazit nízkým vchodovým otvorem (trochu se jim to napnutí plachty nepovedlo), už jsou všichni zabydlení a dojídají polívku, uvařenou v kotlíku nad ohněm. Sezení kolem ohně je na mě moc nízko nad zemí, takže i když se mi u nich moc líbí (ani kouř mi tak nevadí), musím se kvůli rozlámaném tělu z pro mě nepohodlného sezení přesunout opět do chaty.

 

30.12.2011

Po velmi větrné noci, kdy jsem se obávala o pevnost teepee, se ráno uklidňuji pohledem z okna. Stojí, dokonce se krásně vyjímá v zasněžené krajině proti tmavé obloze, večer totiž začalo chumelit. Po snídani tam přivádím na průzkum Marušku s Ludmilou. Celý den  se musí indiáni, jak je překřtil děda, věnovat shromažďování dřeva na topení. Vševěd přiváží z nádraží zbytek svojí rodiny. Anežka tráví opět nějaký čas s Ludmilou okolo chalupy. Večer přijíždí Tonda.

14_IMG_0408u 22_IMG_0425u

31.12.2011

Nejdůležitější práce jsou hotovy a tak se všichni až na mě, vydávají na výlet na zříceninu Perštejn. Nás v chalupě k večeru návštívila celá Lebedovic rodina. Tomáš s Tondou se nemůžou dočkat půlnoci a tak odpalují první rachejtle. Na půlnoc se Cyril a Soňa s Jendou (Sonda) přesouvají za námi do chalupy.

 

1.1.2012

Dopoledne se všech pět dětí (Vítek, Matýsek, Krtek, Matěj a Anežka) přesouvají do chaty, aby mohli dospělí v klidu sbalit všechny věci. Ludmila se všech dětí nadšeně ujímá. Maruška je všechny v poledne nakrmí čočkovou polévkou a škvarkovými plackami a Zuzka si je všechny zase odvádí nahoru, kde již není po teepee ani památky, snad jen trochu popela z ohniště.

25_IMG_0436 26_IMG_0432

Sníh už většinou díky sílícímu dešti skoro všechen roztál, takže Cyril nalezl ve čtvrtek ztracené mnou vyrobené indiánské pouzdro s třásněmi na nůž. Ještě se všichni šli rozloučit do chalupy, kde jim Maruška nabídla zbytek pečeného králíka, karbanátků s vejcem, čočkové polívky a svíčkové, takže nikdo neodjížděl s prázdným žaludkem. Moc se nám těch pár dní líbilo, takže plánujeme s již nabytými zkušenosti akci zopakovat. I ten vchod nakonec na mou radu zvýšili, vytažením dvou jehlic, takže se mi tam už líp lezlo. Okolo ohně už díky jehličnatým větvičkám taky nebylo tolik bahna a když nefoukal tolik vítr a dřevo okolo ohně se usušilo, nebylo vevnitř tolik kouře.